ציפורי

ציפורי, חלק א'.

כשיורדים לרגע מהכביש המהיר ומאפשרים לעצמנו רגע של שיטוט, החושים מתחדדים ויש הרגשה שהחוויות נספגות בצורה עמוקה יותר. בסלולרי אין כל כך קליטה ולומדים לשחרר. אין פרסומות גדולות לאורך הדרך ומבחינתי, לפחות, הדבר מחזק את התחושה שאני בדרך הנכונה. העיניים נפקחות בכניסה ליישוב בחיפוש אחר שלטים מזדמנים.

כמה מאות מטרים של כביש ומשני עבריו משובצים חווה חקלאית, מחלבה, יקב, מרכז צמחי מרפא, מתחם לפריטי וינטג' ויד שנייה וכמובן בית בד אקולוגי אורגני:

שמן זית אורגני- ריש לקיש. יש מקומות שמאפשרים לזמן לנוע בקצב שונה. איטי יותר. רגוע.

את פנינו קיבל מיכה תכול העיניים ולבן הזקן. שיחת בוקר כה נעימה במרפסת בית הבד המשקיפה אל הגן הקסום בו גדלים צמחי תבלין, ירקות ועצי זית כמובן. רוח הבוקר עדינה ומלטפת מעניקה את התחושה שיכולנו להישאר כאן כך עוד שעות ארוכות. לשיחה מצטרפת אילה, בתו הבכורה, הרוח החיה מאחורי המקום ובעלת ידע אינסופי בתחום. מכינה לנו תה צמחים מרווה מהמגוון הרב שבגינה.

המקום, שתיירים רבים נהגו לפקוד לפני תקופת הקורונה, התגלה אט אט אף על ידי הקהל המקומי וזאת בהתאם למגמות שהתחזקו בשנה וחצי האחרונות, בהן ניתן למנות את הקולינריה המודעת. ההתעניינות והאיכפתיות מהיכן מגיע המזון אותו אנו אוכלים, מי מגדל את הירקות שאנו צורכים, באיזו – שיטה עם/בלי ריסוס/אורגני. עונתיות ומקומיות תפסו מקום נכבד בשיח ההולך ומתפתח.

אנחנו נכנסות פנימה לתוך מרכז המבקרים שנבנה מלבני בוץ וקש ע"י אחיה של אילה. בפנים כמה שולחנות, הסבונים האהובים עליי של "קסם צמחים", מוצרים נוספים של יצרני בוטיק קטנים וכמובן סוגים שונים של שמן הזית הנהדר המעטרים את המדפים. אילה מכירה לנו את סוגי שמן הזית המיוצרים בבית הבד האקולוגי בשיטות אורגניות וביו-דינמיות; מסבירה כיצד לטעום ועומדת על משמעות המרקם, הטעם והסגולות השונות.

במקום מתקיימות סדנאות וסיורים מרתקים של כמה שעות (בתיאום מראש); הרצאות מגוונות (ביניהן הרצאה בנושא יין, מפגש המדבר על הקשר בין עולם הקפה לשמן הזית) ועוד אירועים יוצאי דופן (כגון ארוחות בנות 20! מנות של השף יניב גור אריה הרוקם מנות מיוחדות על טהרת המטבח המקומי, כמובן בשילוב שמן הזית המופלא של המקום) ועוד ועוד. שווה מאוד לעקוב, להתעדכן ולהתעניין.

חוות הגוג'י – גידול ומכירת גוג'י ברי טרי. את החווה הייחודית הקימו ציפי ומשפחתה לפני 4 שנים בצעד אמיץ וספונטני. לאחר שנתקלו בפרי בצורתו המיובשת ותהו כיצד אין גוג'י ברי טרי בישראל ראו פרסום מפתיע על מכירת כמה מאות משתילי הפרי. לאחר הרכישה החל תהליך למידה וחקר בו החליטו שהגידול יעשה בדרך אורגנית ללא חומרי ריסוס והדברה כלל.

הגוג'י ברי נחשב למזון על המכיל כמות גבוהה ביותר של נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים רבים ובכך מסייע רבות לחיזוק מערכת החיסון, רמות הסוכרים בדם, הורמון הגדילה ועוד ועוד, כאשר בצורתו הטבעית הוא יעיל באחוזים ניכרים מאשר בצורתו המיובשת. מחירו הגבוה של הפרי בעל התכונות המופלאות נקבע גם בשל הדרך בה הוא נקטף ידנית, אחד-אחד.

עונת הקטיף נמשכת מיוני עד ספטמבר. ניתן להגיע למקום, לשמוע את סיפור החווה והסבר על הפרי יוצא הדופן וכן לחוות קטיף עצמי (בתיאום מראש).

לסיום היום הגענו ל-בחצר האחורית גראז' סייל. מתחם גדול של פריטי וינטג' ויד שנייה בבעלותה של מאירה צור, שאחרי 20 שנה במגזר העסקי פנתה לדרך חדשה בה היה חשוב לה לשלב נתינה (חלק ממחיר הפריטים עובר לתרומה). מאירה הנעימה, שלא הייתה במקום, אפשרה לנו לשוטט כאוות נפשנו וליהנות מתחושת נוסטלגיה וחוויות ילדות.

סטייה קטנה מהדרך הראשית והגעתם ליישוב הקסום. ובעצם זו ההגדרה לכל המקומות המופלאים בעולם, לא?

למסלול המלא היכנסו לכאן.

תגיות