מסתורי / מפתיע / ערב לחך
אייקון של סכין ומזלג המסמלים אוכל
אלורו, בית ילין

לרגע קט תהינו אם הגענו למקום הנכון. ירדנו במוצא לתוואי הכביש הישן לירושלים. עד הכיכר ולחזור. פעילות הבנייה בכביש הרתיעה והיה נראה שפספסנו את המקום. בזהירות פנינו כפי שנתבקשנו מהאפליקציה. חנינו בחשדנות. שלט החלטי בישר כי הגענו למקום הנכון. מעבר קצר דרך הבית הראשון שנבנה במוצא ב-1890, בית ילין ההיסטורי.
מולנו נגלה בוסתן יפהפה. חצר עם שולחנות פזורים ובקצה – בית הקפה מוקף גפנים פורחות. תחושת ניתוק ושלווה אפפה אותנו. התפריט מצומצם ומיוחד. לכו על ה"טעימות – קצת מכל דבר". מתאים לשניים. המוני צלוחיות קטנטנות כמו אבני חן מנצנצות בצבעוניות מעוררת התפעלות. קישואים חרוכים, פטריות מוחמצות, עגבניות מיובשות בשמן זית ובלסמי, סלט עלים, שקדים ונבטים שלא הפסקנו לאכול, ועוד ועוד.
כידוע, אני לא חובבת מתוקים, אבל ריבת המלון-ליים שבתה את ליבי. כתומה וזוהרת, מתיקות המלון ותבלון הליים על קליפתו (ללא ספק פרי ההדר הנהדר בעולם) הפכו אותה לריבה הכי טעימה שאכלתי בשנים האחרונות.
אם מתחשק עוד מקום לשבת, אפשר לשוב לחנייה ולהמשיך לצעוד קצת (חצי דקה הליכה, כביכול לכיוון של כביש 1) והגעתם לגן עמק ארזה. בחורף הצמחייה הירוקה מכסה את האדמה ונעים להסתובב בגן ולשבת על הספסל הצופה לכיוון בית זית.
* אציין כי בית הקפה וכן גן עמק ארזה נמצאים ממש מתחת לכביש 1 (למי שמפריע).
* בתקופת הקורונה מגיעים, בוחרים ממגוון המאפים, העוגות והכריכים ויושבים בגן בחוץ על ספסלי הפיקניק הפזורים. נהננו מאוד מעוגת לימון בחושה שמעליה קרמו שוקולד וריבת קומקוואט, עוגת לינצר עם ריבת שזיפים וכריך עמוס כל טוב.

עוגת לימון בחושה ומעליה קרמו שוקולד וריבת קומקוואט באלורו בית ילין במוצא
אייקון איור של טיול
מאגר בית זית

מאגר בית זית יפה במיוחד בחורף ובאביב, כאשר המים יוצרים אגם קטן ויערות האורן מקיפים אותו, משל אנחנו בשוויץ. הלוך ושוב כמה שבא וממשיכים.

* איך מגיעים? מכביש 1 יורדים במחלף מוצא לכיוון היישוב בית זית. מיד אחרי תחנת האוטובוס פונים ימינה לדרך עפר שנראית דרך של משאיות (ואכן במקום עבודות נרחבות). מיד לאחר מכן פונים פנייה חדה שמאלה עם הדרך. חונים בחנייה ליד תחילת הדרך הסלולה לאופניים.

לטיול נוסף באיזור לחצו כאן.

הסכר במאגר בית זית
עוגת לימון בחושה ומעליה קרמו שוקולד וריבת קומקוואט באלורו בית ילין במוצא
הסכר במאגר בית זית
שתף
שמור מסלול