עונת הנדידה

שעות אינספור, המצטברות לכדי שבועות ויותר, עברו עליי בשוטטות בבריכות דגים.

ביום היינו קוטפים פטל, לא נרתעים מהקוצים הדוקרים, ממלאים קופסאות קטנות. חלק אוכלים וחלק שומרים לריבה. הכתמים עוד יישארו איתנו ימים ארוכים, זכר לשעות קסומות של אושר. בלילה, היינו מטלטלים בג'יפ, קופצים מצד לצד בבורות הבוץ הרבים. מקשיבים בדריכות לחיות הלילה. אם התמזל מזלנו ראינו חזיר בר חולף, שועל או ארנבת. ריח הדגים באוויר ורחש הקנים ברוח סימנו את אזור הנוחות שלי. "הבית" שלי.

בעונות מעבר הופרה הפסטורליה ע"י משק כנפיים אדיר של להקות שקנאים השועטות ומתמלאות מתוצרת הבריכות. ניסיונות החקלאי לעצור אותם מלהשתלט על הטריטוריה האהובה עלו בתוהו. מתרוצץ ומזיע, עצבני וחסר אונים צפה בעיניים כלות בעמל כפיו היורד לטמיון פעמיים בשנה.

לפני כמה שנים נחנך פרויקט אדיר ממדים, בו שילבו כוחות רשות הטבע והגנים, צה"ל, משרדי ממשלה שונים, ארגון מגדלי דגים והחברה להגנת הטבע. במסגרת הפרויקט הוקמו בריכות ייעודיות להאכלה יזומה הרחק מבריכות הדגים של החקלאים וממסלולי הטיסה של חיל האוויר. לבריכות אלו מוזרמים דגים, אשר אינם מיועדים למאכל אדם (מבחינת גודל, צורה וכו'), כשהמטרה היא לספק לשקנאים אוכל בצורה מסודרת ומהירה בעת עצירתם בישראל ולאפשר להם להמשיך במסעם תוך צמצום הפגיעה בתוצרת החקלאות.

לרובנו, הקונוטציה הראשונית לצפייה בעופות מופלאים אילו היא אגמון החולה שבגליל העליון, אולם גם במרכז הארץ קיימים מתחמים המאפשרים חוויה דומה.

מצפור ויקר בעמק חפר משקיף אל אחת מהבריכות הייעודיות הללו. נקודת תצפית מרהיבה על עשרות אלפי השקנאים החולפים בישראל.

סמוך אליו נמצא אגמון חפר. אם עדיין לא גיליתם אותו, זו תקופה מעולה להתוודע אליו. צריך לצבוט כדי להאמין שפינת טבע פלאית כזו מצויה באזור המרכז. הכי טוב בבוקר. מתי? כמה שיותר מוקדם. האוויר פריך וקריר. שקט שורר ומופרע רק ע"י קולות בעלי החיים. ישנו מסלול סלול סביב אחת הבריכות שאף מוביל לנקודת תצפית מרשימה. שאר הבריכות מוקפות בדרך חצץ נוחה. תנשמו עמוק ותספגו את הטבע לקרבכם.

כמובן שהכי כדאי להגיע בעונות הנדידה: סתיו ואביב, אך גם בחורף. מוקדם בבוקר או לקראת שקיעה.

לפני או אחרי כדאי לעצור לקפה בעגלה של קפה או ל"קערת קיץ" על הדשא רחב הידיים שליד העגלה.

למסלול המלא (פתוח בשבת) או למסלול המלא (פתוח בשאר ימי השבוע) לחצו כאן.

* שימו לב שהדרך לאגמון ולמצפור הינה דרך עפר משובשת.

תגיות