יער המאכל

בוקר חורפי בעמק יזרעאל קידם את פני. העננים האפורים לא הרתיעו והתיישבתי במקום השראה. נקודת עצירה מוצלחת ביותר כפתיחה ליום טיול באזור או כעצירה בדרך צפונה. מעבר לקפה ולעוגות הנהדרות (הזמנתי עוגת קינמון וקפה בחושה), נעים לשוטט בקומות השונות של המבנה הטמפלרי המרשים. בקומה התחתונה חנות יפהפייה ובקומה העליונה מוצגת כעת תערוכה של קרן פרגו – "רוקמת נושמת", העוסקת ברישום ורקמה על גבי ספרים ישנים.

הגשם שהחל לטפטף סימן לי להמשיך. מרחק כמה דקות נסיעה באחד הכבישים היפים, כאשר בצד הכביש יער אלונים מרשים (מבטיחה פוסט בהמשך החורף) ומעבר לכל סיבוב נגלים מראות של שדות ירקרקים ומעליהם שמיים זרועי עננים. הגעתי. מעבר לשער העץ, כך בישר השלט, צומח יער המאכל בית לחם הגלילית.

יער מאכל הוא מודל של חקלאות בת קיימא (פרמקלצ'ר). מטרתו להפיק תועלת (אוכל) מהסביבה בצורה ששומרת עליה לדורות הבאים ומיטיבה עמה. שיטות הגידול נועדו לשקם את הקרקע, להעשיר את המגוון הביולוגי, ליצור איזון, מחזוריות ועוד.

היות וגיוון הוא אחד מהערכים החשובים בפרמקלצ'ר, לפני 4 שנים כאשר הקימו יולי וניצן את יער המאכל, הם נטעו ושתלו בו 570 (!) פריטים, מתוכם 270 עצי מאכל. ביניהם גרגר פנמה, שעועית הגלידה, גויאבה ננסית, פפאיה, עץ חמאת הבוטנים ועוד. הקמה של יער מאכל כמוה כהרכבת פאזל, כאשר לצד כל עץ שניטע, נשתלים גם צמחים המשלימים אותו כשהמטרה היא שהיער יקיים את עצמו עד כמה שניתן ובכך יחסכו משאבים חיצוניים (מים, דשן וכו').

ביער המתפתח גדלה אף גינת ירק צבעונית שמחממת את הלב, בריכה אקולוגית וכן ישנה פינת כוורות המשלימה את הסימביוזה המתרחשת ביער.

במתחם היפה מתקיימות מגוון פעילויות: קורסי פרמקלצ'ר, גינון, אומנות וסביבה, סיורים ביער, סדנאות, ייעוץ ועוד.

לא ויתרתי על ביקור באחד מבתי הבד האהובים עלי הנמצא באותו ישוב. תמיד כיף לבוא לבקר את תמר וערן בבית בד גלילי – Galili Olive Oil, במיוחד כעת כשבדיוק הסתיים המסיק וישנו מגוון רחב של שמנים. כיוון שהשנה החולפת לא הייתה קרה מספיק, התאפיין המסיק במיעוט קיצוני של פרי על העצים, אך טעמם נותר מעולה. אל תוותרו על ה"ברנע" עז הטעם וחריף וכן על "שמן זית לימוני" המופק מזיתי ברנע הנגרסים יחד עם קליפות לימונים טריים ויוצרים שמן זית מתובל ויוצא דופן. במקום ישנה חנות ומרכז מבקרים ומומלץ להגיע לסיור, לטעום ולהכיר.

* יש לתאם הגעה מראש ליער המאכל ולבית הבד.

למסלולים באזור, הכוללים חקלאים, יצרני בוטיק, טיולי טבע קצרים ועוד היכנסו ל"בחירת מסלול", סננו לפי פילטר "צפון" ותוכלו להיעזר באייקון המפה.