בין העצים

המפגש עם דפי ותמר ממאפיית יוגן (בפוסט הקודם) הוביל למפגש עם סהר. יש בי התרגשות וציפייה לפני היכרות חדשה, במיוחד כשמתלוות אליה הוראות הכוונה ארוכות ומדויקות הכוללות דרכי עפר והרבה פניות ימינה ושמאלה עד ההגעה למיקום המפגש. כשראיתי היביסקוס מזן שטרם פגשתי ידעתי שהגעתי למקום מיוחד.

"בין העצים", נווה ירק. מודל לאגרופורסטרי. Sahar Shimon סהר שמעון, יזמית-חקלאית של הפרויקט. לפני שנתיים חזרה סהר משהות של שנה באוסטרליה בה עבדה, הכירה ולמדה את שיטת האגרופורסטרי.

זוהי שיטה לגידול מזון והיא חלק מתנועת חקלאות מחדשת. בבסיסה היא טכניקה המשלבת עצים בתוך מערכת חקלאית ובכך יוצרת סימביוזה בין גידולים חד שנתיים (כגון ירקות) לבין עצים ושיחים (המאפשרים למשל צל בעונות החמות). כל גידול תורם ומשפר את תנאי הגידול של כלל המערכת. המפתח לשיטה הוא הקונטקסט. ההקשר המקומי המתחשב באקלים, בקהילה ובפן הכלכלי.

החשיבה מאחורי תכנון פרויקט כזה היא עמוקה ורבת משתנים. פאזל. עד כה נשתלו עצי זית (מקומי, עמיד לאורך זמן); גפן (נחושה, מטפסת מעלה כדי להגיע לאור השמש); עצי הדר (פרודוקטיביים כל השנה) ועוד.

בקצה החווה גן יפהפה הנושק לשביל ישראל ובו ניטעו מגוון עצים ושיחים המאפשרים מקום חיבור בין האדם לבין הטבע. זהו שטח פרטי אליו ניתן להיכנס בכפוף לשמירה וכיבוד ההנחיות במקום.

לעוד מיזמים חקלאיים, חוות ומשקים היכנסו לאינסטגרם.

תגיות